Moje konto Moje konto
Koszyk jest pusty
Szybki kontakt

                       530-634-684

 
              9-20 h   

Bezpieczeństwo zakupów

 

Bezpieczeństwo zakupów

 

 

 

        Produkty do ogrodu i wnętrz  dziś wystarczy laptop i konto internetowe, aby robić zakupy w sieci. Sklepy on-line to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych punktów sprzedaży. Kuszą wygodą, łatwym dostępem, bogatym asortymentem i korzystnymi cenami. Jednak w obu przypadkach na wagę złota są rozsądek i ostrożność. Jak nie dać się złowić na przynętę i zaoszczędzić sobie przykrych sytuacji? 

Zasada nr 1: Wiem, gdzie kupuję

 

Sklepy stacjonarne muszą mieć siedzibę, adres i telefon kontaktowy, które potwierdzają ich wiarygodność. Sklepy internetowe też powinny posiadać takie dane, jednak nie zawsze tak się dzieje. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakupy, sprawdź, czy na stronie internetowej znalazły się dane teleadresowe oraz NIP i REGON. Dzięki nim możesz potwierdzić istnienie firmy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Jeśli jednak właściciel sklepu nie zadbał o rejestrację działalności – brakuje mu profesjonalizmu, a być może także uczciwości.

 

Jeśli kupujesz w zagranicznym sklepie również masz możliwość sprawdzenia wiarygodności sprzedawcy. Sprzedający w sieci na terenie Unii Europejskiej powinni wyrobić europejski numer NIP – VAT UE (Vies UE). Wiele informacji na ten temat możesz znaleźć na stronie Komisji Europejskiej jak również sprawdzić jego poprawność.

 

Za ‘wielką wodą’ numerem identyfikującym sprzedawcę jest Tax Identification Number. Sprawdzenie jego poprawności również odbywa się przez internet.

Zasada nr 2: Znam swoje prawa

 

W sklepie stacjonarnym masz prawo do otrzymania paragonu lub złożenia reklamacji. A jakie prawa przysługują Ci w sklepie internetowym? O tym informuje Cię regulamin zamieszony na stronie sklepu. Obowiązkowo zapoznaj się z nim przed dokonaniem zakupu. Znajdziesz w nim zasady ochrony danych osobowych, warunki złożenia zamówienia, formy płatności i dostawy czy sposoby zgłaszania wad towaru. Zapoznanie się z takimi informacjami jest w Twoim interesie. Brak regulaminu powinien być natychmiastowym sygnałem do odwrotu.

Zasada nr 3: Płacę przy kasie  

 

Finałem zakupowych przyjemności w sklepie stacjonarnym jest kasa. W sklepie internetowym również nie obejdzie się bez płatności realizowanej za pomocą strony banku internetowego lub Integratora płatności, przekazującego płatności (na przykład: Blue Media, DotPay, PayU - platnosci.pl, ECard, EService, PayPro - przelewy24.pl). Można je porównać do wirtualnych kas, za pośrednictwem których gotówka trafi do rąk sprzedającego. Pamiętaj, że sklep nie może bezpośrednio wymagać od Ciebie udostępnienia poufnych danych – jest to nadużyciem. Zwracaj też uwagę na e-maile z linkami do stron transakcyjnych, które mogą być łudząco podobne do strony Twojego banku.

Zasada nr 4: Planuję z głową 

 

Co kupić, gdzie się po to udać i ile zainwestować to kwestie, które trzeba rozważyć przed wyprawą na tradycyjne zakupy. Podobnie zakupy on-line wymagają odpowiedniego przygotowania. Nie planuj ich w kawiarence internetowej. Tam, gdzie z sieci korzystają wszyscy, może też znaleźć się wszystko – także oprogramowanie zbierające loginy i hasła do kont elektronicznych. Własny komputer z legalnym oprogramowaniem i programem antywirusowym to najlepsze narzędzie do planowania zakupów w sieci.

Zasada nr 5: Pamiętam, co kupuję  

 

Zachowaj w pamięci – przede wszystkim tej komputerowej – korespondencję prowadzoną z esklepem. Przyda się ona w razie reklamacji, ale także na wypadek nieuczciwych praktyk ze strony sprzedającego. Na Twoją korzyść działają też odpowiednie narzędzia płatności np. karta typu prepaid. Możesz ją doładować dowolną kwotą przed dokonaniem zakupu. Jeśli trafisz na złodzieja, który przechwyci dane, Twoje konto bankowe i reszta środków finansowych pozostaną bezpieczne. Czujność i przezorność mogą się opłacić. Bowiem także w Internecie obowiązuje zasada: nie wszystko złoto, co się świeci. Lepiej więc unikać pochopnych decyzji, gdyż bywają one kosztowne.

 

 

 

Kupując w sklepie shop.water-art.eu masz pewność, że Twoje zakupy są bezpieczne!